Ako správne vetrať v zime?

Publikované: 21. novembra 2024

Efektívne vetranie počas zimy

Pre udržanie správneho a najmä zdravého prostredia v interiéri je dôležité vetranie. Tento na prvý pohľad jednoduchý úkon má však svoje svoje pravidlá, ktoré keď sa dodržiavajú, je možné zvýšiť prospešnosť bývania z hľadiska zdravia, nálady a aj úspory energií. Vetranie nie je len o tom, aby sa otvorilo okno, ale je nutné myslieť na viacero faktorov s tým spojenými ako napr. ročné obdobie, typ miestnosti, aké úkony sa v daný deň v domácnosti odohrávajú a únik energií.

Čerstvý vzduch zabezpečuje pocit pohody, zdravia a kvalitný spánok

V zimných mesiacoch je vetranie bežným spôsobom cez otvorené okno oveľa efektívnejšie ako v lete, nakoľko studené a vlhké počasie dokáže rýchlejšie reagovať na vnútornú teplotu. No na druhej strane práve prenikajúci chlad a vlhkosť pri nesprávnom vetraní môžu spôsobiť zmeny v interiéri spojené najmä s vychladnutím stien, či vznikom plesní. 

Pri vetraní počas zimy je nutné myslieť aj na energie, ktoré sú vynaložené na vykurovanie interiéru, bez ohľadu na to, či využívame plynový kotol, podlahové kúrenie, stropné vykurovanie a pod. Pri dlhodobom otvorení okna dochádza k vysokým tepelným stratám, ktoré súvisia nielen s výmenou vzduchu, ale aj s ochladzovaním stien, čoho následkom je zníženie interiérovej teploty a zvýšenie činnosti vykurovacieho telesa. Energetické straty a ich dobiehanie majú priamy dosah na finančné zaťaženie domácnosti. 

Vetranie v zime je možné zefektívniť, a zároveň neuškodiť rodinnému rozpočtu

Tipy, ako správne vetrať počas zimných mesiacov:

  • Vetrajte krátko a intenzívne  – minimálne trikrát denne je potrebné vetrať s oknami otvorenými dokorán po dobu cca 5 minút. Dlhodobé otvorenie okien “na vetračku” spôsobuje ochladenie stien a prienik vysokej vlhkosti do interiéru.
  • V prípade ak varíte, využívajte odsávač pár a dodatočne intenzívne vyvetrajte.
  • V kúpeľni, kde sa nenachádza okno používajte vetráky. Po osprchovaní je vhodné nechať dvere otvorené, prípadne zabezpečte dvere vetracou mriežkou. To isté platí aj v prípade ak využívate sušičku. 

Výborným riešením vetrania pre moderné domácnosti je inštalácia rekuperačnej jednotky, ktorá zabezpečí pravidelnú výmenu vzduchu v interiéri a za pomoci filtrov nedovolí prachovým a iným časticiam aby prenikali dnu, čím vytvára udržiavané a zdravé prostredie vhodné aj pre alergikov. 

V zime netreba zabúdať na meranie vlhkosti

Udržiavať vhodnú vlhkosť v domácnosti je veľmi dôležité, no v zimných mesiacoch môže predstavovať problém, nakoľko vlhké prostredie je nielen dnu, ale aj von. Vlhkosť v interiéri je potrebné regulovať za pomoci vetrania a merať s vlhkomerom, či termostatom so vstavaným čidlom vlhkosti. Optimálne by sa mala pohybovať medzi 45% až 60%. Pri nižších hodnách ako 45% trpí dýchanie a pokožka, pri vyšších hodnách ako 60% vzniká riziko tvorby plesní. 

Pri vyšších nameraných hodnotách vlhkosti je potrebné nielen správne vetrať, ale aj znižovať vlhkosť za pomoci:

  • Odvlhčovača vzduchu
  • Nesušením prádla na sušiaku v interiéri
  • Odtiahnutím nábytku od steny min. 20 cm
  • Používaním digestora pri varení

Vetranie je nevyhnutnou súčasťou zdravého života, pretože vďaka nemu uľavíme svojmu dýchaciemu ústrojenstvu, pokožke, podporíme produktivitu, celkové naladenie a pomáha zbaviť sa nežiaducich súčastí domácností, ako sú napr. plesne. Správne vetrať však dokážeme aj vďaka modernej technike v podobe rekuperačných jednotiek, ktorých výkon je rovnomerný, pravidelný, čím je stavba prevetraná bez ohľadu na to, koľkokrát denne otvoríme okno.