Stropné
vykurovanie

Prečo práve stropné vykurovanie?

Stropné vykurovanie odovzdáva (podobne ako slnko) prostredníctvom sálania teplo všetkým predmetom v miestnosti. Chladnejšie predmety prijímajú sálavú tepelnú energiu a ohrievajú sa. Tento spôsob ohrievania resp. zvyšovania teploty v miestnosti je pre ľudský organizmus najprirodzenejší a najkomfortnejší.

V našej ponuke nájdete teplovodné stropné vykurovanie, ktoré je ekonomické a zároveň ekologické. Využíva sa v spojení napríklad s tepelnými čerpadlami, ktoré používajú obnoviteľné zdroje energie.

Ako to funguje?

Stropné vykurovanie funguje na podobnom princípe ako podlahové vykurovanie. Teplá voda v stropnom vykurovaní na princípe sálavého tepla rovnomerne ohrieva priamo povrch stien, podlahu a zariadenia v miestnosti. Nie vzduch, ako je to  napríklad pri radiátorovom vykurovaní. Vzniká tak najpríjemnejší a najprirodzenejší pocit tepla, aj napriek tomu, že je teplota vzduchu okolo človeka nižšia.

Ak sa s nami skontaktujete, spoločne vyriešime vaše potreby vykurovania s prihliadnutím na váš rozpočet.

Prečo takto?

Výhodou je najnižšia cena spomedzi systémov stropného vykurovania, chladenia a vysoká miera akumulácie chladu, alebo tepla.

Výhody

 • Systém stropného vykurovania je možné využiť aj na chladenie. Získate tak vykurovanie aj chladenie domácnosti či kancelárie v jedinom systéme, pri jednej investícii. Toto riešenie je finančne úsporné a efektívne zároveň.

 • Moderné prevedenie, inovatívne riešenie.

 • Vysoká kvalita systému.

 • Rovnomerná teplota v celom objekte. Systém ohrieva primárne všetky plochy (steny, podlahu, nábytok).

 • Rýchla reakčná doba zmeny teploty o pár stupňov trvá približne 5-15 minút. Ohriatie na príjemnú izbovú teplotu pri vyšších teplotných rozdieloch trvá do 1,5 hod. (pri dostatočnom výkone zdroja tepla).

 • Vysoká tepelná pohoda.

 • Nedochádza k prúdeniu vzduchu ako pri radiátorovom alebo podlahovom vykurovaní, a preto sa nerozptyľuje prach, roztoče ani iné alergény po miestnosti čo je veľkou výhodou predovšetkým pre alergikov.

 • Úspora energií vďaka sálavému teplu. Teplota vzduchu môže byť až o 3°C nižšia ako pri bežnom spôsobe vykurovania.

 • Nižšie prevádzkové náklady ako pri podlahovou vykurovaní v kombinácii s tepelným čerpadlom, alebo s plynovým kondenzačným kotlom. (Vykuruje sa nižšou teplotou vody ako pri podlahovom vykurovaní).

 • Vhodné riešenie vykurovania pre novostavby aj pre rekonštrukcie.

 • Využiteľné takmer pre všetky plochy stropov.

 • Žiadne zavádzajúce a prach priťahujúce radiátory ani iné vykurovacie telesá.

 • Všetky steny a podlahy môžete zariadiť nábytkom alebo kobercami, je možné použiť akúkoľvek podlahovú krytinu a nezníži sa tým vykurovací výkon.

 • Na zohriatych a suchých stenách, ani v horných rohoch miestností nevznikajú plesne pri tepelných mostoch.

 • Najlepší pomer ceny a výkonu vykurovania a chladenia v jedinom systéme.

Typy stropných vykurovaní

Stropné vykurovanie umiestnené v železobetónovom strope

Stropné vykurovanie umiestnené v železobetónovom strope

V súčasnosti ide o najlacnejší a najrozšírenejší spôsob ako vyriešiť vykurovanie a chladenie v jednom systéme pomocou potrubia umiestneného v strope, ktorý ponúkame. Inak je  nazývaný tiež ako temperovanie betónového jadra BKT.

Výhodou je najnižšia cena spomedzi systémov stropného vykurovania a chladenia a vysoká miera akumulácie chladu, alebo tepla.

Avšak tento systém sa dá využiť iba pri novostavbách, ktoré majú železobetónový strop. Kvalitné a veľmi odolné potrubie Rehau RAUTHERM S priemeru 17mm zalievame priamo do stropnej železobetónovej dosky. Pokiaľ nebudete mať na novostavbe železobetónovú stropnú dosku alebo uvažujete so znižovaním stropov sadrokartónom, tento spôsob vykurovania nie je možné využiť.

Stropné vykurovanie umiestnené pod omietkou

Stropné vykurovanie umiestnené pod omietkou

Jeho výhodou je vysoká miera akumulácie chladu, alebo tepla (tento systém sa môže využiť tiež na chladenie). Viete ho využiť pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách, ktoré majú pevný strop. Je vhodný na použitie pod omietky (napr. železobetón, keramický strop…). Pri inštalácii potrubie pripevníme ku stropnej doske a prekryjeme omietkou, čím v interiéri nezostanú žiadne viditeľné prvky vykurovania a chladenia.

Pokiaľ nemáte pevnú stropnú dosku vhodnú na omietanie, alebo uvažujete so znižovaním stropov sadrokartónom, tento spôsob chladenia sa nedá využiť.

V tomto prípade odporúčame systém TKW profil, alebo systém RAILFIX.

Na omietanie systémov stropného vykurovania sú vhodné vápenocementové omietky alebo sadrové omietky.

Stropné vykurovanie RAILFIX

Stropné vykurovanie RAILFIX

Cenovo najvýhodnejšie stropné vykurovanie a chladenie v prípade, že sa na stavbe uvažuje so sadrokartónovými stropmi. Táto novinka sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou. V systéme nie sú potrebné žiadne spoje a plocha chladenia sa môže pri výstavbe flexibilne prispôsobiť rozmiestneniu interiéru a rozmiestneniu svietidiel, čo hlavne oceníte pri jeho návrhu. Opláštenie je sadrokartónovými doskami.

Pre dosiahnutie dostatočného vykurovacieho a chladiaceho výkonu sa odporúča opláštenie tepelnevodivými sadrokartónovými doskami RIGIPS Climafit 10mm, alebo akustickými sadrokartónmi RIGITONE CLIMAFIT 8/18 10mm.

Stropné vykurovanie TKW profil ceiling cooling & heating

Stropné vykurovanie TKW profil ceiling cooling & heating

Systém stropného vykurovania a chladenia TKW profil ceiling cooling & heating predstavuje inovatívne, efektívne a ekologické riešenie vykurovania, zároveň chladenia domácnosti, kancelárie, či priemyselnej haly. Veľkou výhodou je jeho vysoký vykurovací a chladiaci výkon v porovnaní s ostatnými spôsobmi vykurovania a chladenia. Okrem toho nie je potrebné riešiť doplnky vykurovania a chladenia (t. j. nie je potrebné investovať do radiátorov, podlahového vykurovania,  klimatizácie a podobne). Je preto vhodný aj pre rekonštrukcie, kde je požiadavka na dodanie vyššieho vykurovacieho a chladiaceho výkonu. Systém je založený na inštalácii konštrukcie špeciálnych TKW profilov, ktoré sa prekryjú sadrokartónom. Do oceľových profilov inštalujeme viacvrstvové potrubie, ktorým preteká teplá, alebo chladná voda.

Systém TKW profil je možné využiť ako pri novostavbách, tak aj pri rekonštrukciách, alebo šikmých podkrovných priestorov. Za cenu veľmi malého zníženia stropu (8 cm) získate široké spektrum využitia, a to bez poškodenia stien a podláh, alebo nepasujúcich dverí a schodísk. Je vhodný do bytov,  rodinných domov, kancelárií, administratívnych a obchodných priestorov, ale aj do priemyselných objektov.

Najčastejšie otázky

Stropné vykurovanie funguje na princípe sálavého tepla, podobne ako slnko. Sálavé teplo ohrieva aj všetky predmety. Napríklad aj podlaha pod stolom sa ohrieva nepriamym tepelným sálaním. Bežné vykurovanie radiátormi, (čiastočne aj podlahové vykurovanie) ohrieva vzduch a ten cirkuláciou ohrieva zvyšné časti miestnosti. Chladnejšie telesá v miestnosti vrátane stien a podláh odoberajú tepelným sálaním viac tepelnej energie než samé dokážu vydať, preto sa ohrievajú. Prostredie v miestnosti vrátane vzduchu sa preto rovnomerne zohrieva od všetkých predmetov a stien. Pre porovnanie, bežné vykurovanie radiátormi, (čiastočne aj podlahové vykurovanie) ohrieva vzduch a ten cirkuláciou ohrieva zvyšné časti miestnosti.

NIE! Teplota tepelnej vlny zo stropného vykurovania je približne 23°C – 25°C (maximálne 28°C – 30°C v kúpeľni). Hlava má ale povrchovú teplotu (nie telesnú) približne 32°C. Z tohoto dôvodu nemôže “studenší” strop hlavu prehrievať.

Nie. Chladenie podlahou neodporúčame. Je to nekomfortný a neprirodzený spôsob chladenia pre človeka. Najhoršie ho znášajú deti hrajúce sa na podlahe. V prípade že uvažujete nad jedným systémom pre potreby vykurovania aj chladenia odporúčame stropné vykurovanie aj chladenie.

Teplejšie plochy vyžarujú tepelné sálanie. Podlahové vykurovanie ohrieva najprv betónovú vrstvu (5-6 cm), potom podlahovú krytinu (2cm) a nakoniec sa ohrieva priamo vzduch pri podlahe. Teplý vzduch stúpa a dochádza k cirkulácii teplého a studeného vzduchu, ktorý unáša prachové častice, roztoče atď. Tento prenos tepla prúdením (konvekciou) odoberá podlahe pri vykurovaní až 70% tepla.

Pri vykurovaní zabudovaným do stien sa steny nemôžu založiť nábytkom. Strop je ako tepelná plocha pre využitie vykurovania vhodnejší, pretože naopak predstavuje takmer neobmedzený (až na svietidlá, prípadné sadrokartónové podhľady a pod.) priestor. Stropným vykurovaním sa miestnosť rovnomerne ohreje tepelným sálaním na rozdiel od stenového vykurovania.

Vykurovaná miestnosť sa pri radiátorovom vykurovaní ohrieva 70 – 90 % cirkuláciou vzduchu (prúdením, alebo konvekciou), a iba 10 – 30% tepelným sálaním. Vysoké prúdenie vzduchu a malé množstvo sálavého tepla majú za následok jav, že v miestnosti je teplý vzduch, ale všetky povrchy sú chladnejšie. (Vrátane podláh, a stien). Tento rozdiel teplôt vníma človek ktorý sa zdržuje v danej miestnosti ako pretrvávajúci pocit chladu, ktorý sa spravidla znižuje zvýšením teploty vzduchu, čo má vplyv nielen na zvýšenie spotrieb energie na vykurovanie, ale aj negatívne vplyvy na zdravie. V zimnom období, keď sa vzduch výrazne ohreje, zníži sa jeho relatívna vlhkosť až pod úroveň 35%. Má to vplyv na suchú sliznicu očí aj nosu, zvýšenie znečistenie vzduchu prachom, častý pocit nevyvetranej miestnosti, a samozrejme vysokú spotrebu energií.

Pri bežnom podlahovom vykurovaní môže byť medzi teplotou vykurovacej vody a teplotou povrchu podlahovej krytiny rozdiel až 12°C, pretože medzi potrubím podlahového vykurovania je ešte vrstva betónu a tiež podlahová krytina.  V prípade že sú na podlahe parkety, alebo koberec môže byť tento rozdiel teplôt ešte väčší. Pri stropnom vykurovaní je strop len o 2 až 7°C chladejší ako priemerná teplota vody vo vykurovaní. Z tohoto dôvodu môže byť teplota vykurovacej vody aspoň o 5°C nižšia ako pri podlahovom vykurovaní, čo má tiež vplyv na nižšiu spotrebu na vykurovaní.

Áno. Nami ponúkané profily pre stropné vykurovanie sa vložia do konštrukcie podkrovného stropu, prekryjú sa sadrokartónom a tepelná izolácia a parotesná izolácia môže ostať nezmenená. Týmto systémom je možné vykurovať a chladiť väčšinu rekonštrukcií rodinných a bytových domov s podkrovnými priestormi, a to bez nutnosti použitia ďaľšieho doplnkového systému vykurovania alebo chladenia.

Oprava poškodeného potrubia prevŕtaním sa dá veľmi rýchlo a lacno opraviť bežným náradím. V prípade že potrebujete vŕtať do stropu, je možné použiť príložnú termickú fóliu alebo termokameru, aby ste sa vyhli prevŕtaniu.

Vykurovanie sálavým teplom zo stropného vykurovania je veľmi príjemné na pocit. Je to najprirodzenejší spôsob ohrievania miestnosti, pretože týmto istým spôsobom vyhrieva miestnosť aj slnko. Plochy ohriate tepelným sálaním (podlahy, steny, nábytok…) sú príjemné na dotyk aj v prípade, že stúpite na dlažbu bosou nohou.

Každú miestnosť sa môže ovládať samostatne elektronickou reguláciou miestnosti. Taktiež je možné nastaviť teplotu každej miestnosti pre určité časové pásmo.

Stropné vykurovanie a chladenie je vhodné samozrejme aj do kancelárií a administratívnych budov, musí však byť vždy zabezpečené vonkajšie tienenie veľkých presklení, hlavne pre potreby chladenia v letných mesiacoch. Pre potreby vykurovania vonkajšie tienenie sa nevyžaduje. Nie je potrebné osádzať žiadne radiátory, a tiež podlahu a nábytok v kancelárii môžete ľubovoľne upravovať, nebudete mať žiadne priestorové obmedzenia. Výška miestnosti, skladu, výrobnej haly a pod. môže byť do 10m bezproblémová. Pred realizáciou každý objekt osobne prekontrolujeme a posúdime vhodnosť použitia stropného vykurovania.

 • takmer žiadne prúdenie vzduchu (konvekcia), t.j. nevíri sa prach, čo je ideálne pre alergikov;
 • celú podlahu aj steny môžete zariadiť nábytkom alebo kobercami, nezníži to výkon vykurovania;
 • môžete zvoliť akúkoľvek podlahovú krytinu bez obavy o zníženie výkonu;
 • na ohriatych a suchých stenách nevznikajú plesne;
 • veľmi príjemná vnútorná klíma v zimných aj letných mesiacoch, ktorá je pre ľudský organizmus najprirodzenejšia;
 • najvyššia miera spokojnosti zákazníkov s takýmto spôsobom vykurovania a chladenia;
 • vykurovanie aj chladenie v jedinom systéme, t. z. nízke obstarávacie náklady.

Máte ešte otázky?

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Máte možnosť si vybrať spôsob kontaktu, ktorý vám najviac vyhovuje.

Napíšte nám a radi vám odpovieme na vaše otázky.

info@modernekurenie.sk

Preferujete telefonát? Zavolajte nám na tel. číslo:

+421 908 992 342

Ste rozhodnutý pre túto službu?
Dohodnite si stretnutie s nami.