Tvrdá voda? Úprava vody katexovou filtráciou

Voda je nevyhnutnou zložkou organizmov a základnou podmienkou života na Zemi, pričom z obrovského množstva vody, ktoré sa na našej planéte nachádza tvorí sladká voda len 2,3%. Z tohto nízkeho percenta sladkej vody, ktorú človek potrebuje pre svoj život, je však drvivá väčšina vo forme ľadovcov, alebo sa nachádza hlboko v podzemí, čiže ani nie 0,3 % sladkej vody je možné využiť na výrobu pitnej vody. Slovensko sa môže pochváliť viacerými zásobarňami pitnej vody, pričom Žitný ostrov patrí medzi najväčšie v Európe, vďaka čomu naše domácnosti majú možnosť komfortne zapojiť vodovodné potrubie.
Zapojenie rozvodu vody v domácnosti nie je celosvetovo bežný jav
Na Slovensku je “normálne”, že máme pitnú vodu a jednoducho ju využívame na uhasenie smädu, varenie, pranie, či iné činnosti, nehovoriac o tom, že žiaľ väčšina našich domácností pitnou vodou aj splachuje záchod. Európska charta o vode však jasne definuje v 12 bodoch význam vody pre človeka a životné prostredie, pričom jeden z nich hovorí: “Bez vody niet života, je drahocenná a pre človeka ničím nenahraditeľná.”
Pri zapojení vodovodného potrubia na studenú vodu, teplú vodu a odpadovú vodu sa domácnosť pripája na mestský vodovod, ktorý získava vodu od vodárenskej spoločnosti, ktorá sa stará o čistotu a nezávadnosť tečúcej vody.
Zloženie vody je ovplyvnené obsahom hornín, ktorými preteká
Pitná voda je vo všeobecnosti systém vo vode rozpustených plynov, organických a anorganických látok, pričom najmä súčet hodnoty obsahu vápnika a horčíka je pre slovenské domácnosti bežnou dilemou. “Tvrdá voda” je súčasťou 90% obydlí na našom území a súvisí so zvýšenými hodnotami vápnika a horčíka v pitnej vode, čo nie je zdravotne nezávadné, ale jej prejavy je možné pozorovať každodenne.
Vplyv tvrdej vody na domácnosť:
- Vytváranie vodného kameňa na vodovodných batériách
- Vodný kameň usadený v domácich spotrebičoch – napr. rýchlovarná kanvica, výhrevné teleso práčky
- Biele škvrny na voľne sušenom riade, či prádle
- Biely povlak na prevarenej vode
Zdroj: https://www.cistavoda.sk/blog/mapa-tvrdosti-vody-na-slovensku/
Tvrdá voda je bežná a pokiaľ na pitie a varenie využívame vodu od vodárenskej spoločnosti, tá zabezpečuje jej zdravotnú nezávadnosť. Čo sa týka vplyvu na zdravie človeka, ten sa môže prejaviť u citlivejších osôb najmä suchosťou kože. Oveľa väčší dopad má tvrdosť vody na domáce spotrebiče a vodovodné potrubie, ktorých životnosť sa v dôsledku vysokej tvrdosti znižuje a pri spotrebičoch sa zvyšujú náklady na energie potrebné pre chod (zanesenie vodným kameňom).
Filtráciou si domácnosť dokáže upraviť zloženie pitnej vody
Bežne sa stretávame s tým, že niekto využíva filtračnú kanvicu, či filtráciu na vodovodný kohútik, no tvrdá voda najviac ohrozuje domáce spotrebiče a financie spojené s ich zakúpením, údržbou a fungovaním. Výborným riešením pre stavby je zabezpečenie katexovej filtrácie pitnej vody, ktorá funguje na procese čistenia vody prostredníctvom filtra s katexovou živicou, ktorá zabezpečuje výmenu iónov vápnika a horčíka za ióny sodíka, čím sa voda pritekajúca do domácnosti zmäkčuje. Okrem toho, sodík patrí medzi najdôležitejšie minerály, ktoré ľudský organizmus potrebuje na reguláciu objemu telesných tekutín a prenos nervových vzruchov.
Katexovú filtráciu je možné použiť v domácnostiach, priemyselných objektoch, ale napr. aj pri kotolniach, aby nedochádzalo k silnému zaneseniu vodným kameňom. Katexový filter sa inštaluje priamo do rozvodu vody a po jeho nasýtení je možné ho regenerovať.
Na trhu je viacero variánt katexových zmäkčovačov vody, preto najlepším riešením je poradiť sa s odborníkom, ktorí pri jeho výbere vezme do úvahy viacero faktorov, ako je napr. zloženie vody v konkrétnej oblasti, či má domácnosť vlastnú studňu, ale aj aká je priemerná spotreba vody v domácnosti za deň.
Tvrdá voda v domácnosti? Vyriešime váš problém.
Ak uvažujete o zmäkčovaní vody, je dobré poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať správny filter podľa kvality vody vo vašej oblasti. Napíšte nám, radi vám poradíme.