Projekt

Floriánka

Názov projektu:

Floriánka

Meno klienta:

Floriánka s.r.o.,

Stránka projektu / klienta:

https://www.florianka.sk/

V spolupráci s ateliérom Šebo Lichý (ocenený CE.ZA.AR a Cena Dušana Jurkoviča), sme sa podieľali na realizácii výnimočného projektu výstavby 24 rodinných domov v srdci obce Záhorská Bystrica. Jedinečnosť tohto projektu spočívala v tom, že si každý klient mohol vybrať nielen počet poschodí a izieb, či dispozíciu, ale zvoliť si aj skladbu a vzhľad fasádnych materiálov, záhradných doplnkov a technológií.

Rodinné domy v projekte FLORIANKA v Záhorskej Bystrici sú výnimočné v tom že si každý klient mohol vybrať nielen počet poschodí a izieb, či dispozíciu ale zvoliť si aj skladbu a vzhľad fasádnych materiálov, záhradných doplnkov a technológií.

Na projekte sme spolupracovali od prípravy projekčnej dokumentácie až k samotnej realizácii vykurovania, chladenia, vzduchotechniky a v neposlednom rade aj zdravotechniky jednotlivých objektov. Ako sme už uviedli, jedinečnosť projektu vidíme predovšetkým v ponúknutej variabilite, ktorú mali klienti k dispozícii. Bola to pre nás výzva, nakoľko realizácia prebiehala veľmi dynamicky vzhľadom k nevyhnutnosti prihliadania na individuálne požiadavky a predstavy jednotlivých klientov.

Klienti si napríklad želali prístavbu garáže, alebo túžili mať na strešnej terase záhradnú saunu so sprchou, prípadne bolo pre mnohých prioritou využiť v čo najväčšej miere obnoviteľné zdroje energie a tým okrem ekologického rozmeru investície aj minimalizovať mesačné energetické náklady.

Čo sme nášmu klientovi navrhli

Komfortné teplovodné podlahové vykurovanie.

Pri realizácii novostavieb v posledných rokoch prevláda trend využívania teplovodného podlahového vykurovania na dosiahnutie optimálneho tepelného komfortu. Rovnako to bolo aj v tomto prípade. Čo sa týka zdroja vykurovania, boli inštalované plynové kondenzačné kotly so zabudovaným zásobníkom na teplú vodu, pri energeticky efektívnejšej variante boli využívané tepelné čerpadlá so systémom získavania energie vzduch - voda.

Pri každom rodinnom dome sme dbali na dômyselné umiestnenie vonkajších jednotiek tepelných čerpadiel s ohľadom na to, aby nenarúšali celkovú estetiku lokality, a neprekážali opticky a akusticky majiteľom domu a ich susedom. Vnútorné jednotky sa nám zmestili do plochy 0,5m2 v technickej miestnosti vrátane 210L zásobníka na teplú vodu a akumulačného zásobníka.

Ako sme si poradili s chladením?

Klimatizácia vzduchu Samsung WindFree chladí bezprievanovo cez 23 000 mikro otvorov.

Pri klimatizovaní priestorov v letných mesiacoch je veľmi dôležité chladiť interiér v prvom rade zdravotne neškodne a v druhom rade efektívne. Pri realizácii tohto projektu sme využívali dve možnosti chladenia. Chladenie prostredníctvom bezprievanovej klimatizácie WindFree, ktorá funguje na princípe pomalého prúdenia chladeného vzduchu (<0,15 m/s).

Druhým spôsobom chladenia domov bolo tzv. stropné chladenie. Tento druh využili prioritne klienti s inštalovaným tepelným čerpadlom ako zdrojom vykurovania. Na prízemí sme realizovali stropné chladenie priamo do železobetónovej stropnej dosky na spodnú oceľovú výstuž.

Klientom ktorý sa rozohodli oneskorene zvoliť veľkoplošné chladenie, keď už stála hrubá stavba, vedeli sme jeho požiadavke vyhovieť systémom stropného chladenia zabudovaným do omietky stropu.

Stropné chladenie v železobetóne REHAU BKT je cenovo najlacnejšie zo všetkých systémov.

Stropné chladenie v zabudované v omietke zn. REHAU

Stropné chladenie nad protipožiarnym sádrokartónovými stropom TKW profil ceiling cooling & heating.

Na druhom nadzemnom podlaží jestrecha z ľahkej stavebnej konštrukcie. Nastala tu tiež požiadavka vysokej protipožiarnej ochrany a stropy sú navyše v miernom sklone. Pre daný strop sme zvolili stropný systém chladenia  TKW profil ceiling cooling & heating.

Akým spôsobom sme zabezpečili vetranie a čistý vzduch?

Kvalitný vzduch aktívne prispieva k zdraviu všetkým členom domácnosti, a zabezpečuje príjemné prostredie v rodinnom dome. Práve pre tieto dôvody sme klientom ponúkli možnosť vetrania rekuperáciou vzduchu Zehnder ComfoAir Q350 tr.

Antibakteriálne a antistatické rozvody vzduchotechniky pre prízemie rodinných domov sme viedli zaliate v želozobetónovej stropnej doske a pre nadzemné podlažie v strope nad sádrokartónovými platňami. Všetky výustenia sme vyviedli zo stropov, alebo stien a ukončili dizajnovými tanierovými vývodmi vzduchu.

Rekuperácia vzduchu Zehnder ComfoAir Q350 tr.

Rozvody vzduchu a stropného chladenia vedené v železobetónovom strope.

Meranie a regulácia vykurovania a chladenia.

V každej miesnosti so stropným chladením a podlahovým vykurovaním sme inštalovali priestorové termostaty REHAU NEA SMART 2.0.

Regulácia sa učí z návykov používania vykurovania a chladenia, automaticky sa tým prispôsobuje potrebám klienta, a kontroluje teploty i relatívnu vlhkosť v danej zóne. Ak je potrebné niekedy teplotu zmeniť pohodlne tak vie priamo na LED displejialebo vo svojom mobilnom zariadení.

Ďaľšími inteligentnými funkciami na zníženie spotrieb energie sú geofencing alebo funkcia rozpoznávania otvorených okien.

Elegantný nadčasový dizajn priestorového termostatu REHAU NEA SMART 2.0 s aplikáciou pre ovládanie cez mobilné zariadenie.

Autor článku:
Ing. Tibor Klúčik
Autorizovaný inžinier pre technologické a energetické vybavenie stavieb
+421 948 211 355
Tibor Klúčik