Vykurovanie elektrickou energiou

Vedeli by ste si predstaviť život bez elektriny? Po zotmení by všade vládla tma, žiadna chladnička, práčka, či mobily. Pre mnohých idylická predstava, ktorá uteká ďaleko od spotrebného sveta, no pre iných realita aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí. Elektrická energia sa stala bežnou súčasťou miest, dedín aj jednotlivých domácností všade tam, kde je možné vytvoriť distribučnú sieť a kde sú ľudia schopní platiť za jej využívanie. 

Elektrifikácia na Slovensku začala po 1. svetovej vojne

V súčasnosti je u nás niekoľko dodávateľov elektrickej energie, s ktorými domácnosti na základe územia kde sa elektrina spotrebúva uzatvárajú zmluvy. Podľa typu stavby a počtu obyvateľov sa nastavujú preddavkové platby, pričom raz ročne prichádza zúčtovanie, na ktorom je evidentné, či odberateľ mal preplatok alebo nedoplatok za využitie elektriny potrebnej pre chod osvetlenia, spotrebičov, či vykurovania. Práve vykurovanie môže predstavovať najväčšiu položku v spotrebe, nakoľko je potrebné ohrievať interiér väčšiu časť roka. 

Kúrenie elektrinou je vhodné najmä pre nízkoenergetické a pasívne domy

Elektrické vykurovanie sa dostáva do popredia aj napriek tomu, že náklady súvisiace s ohrevom môžu nepríjemne prekvapiť rodinný rozpočet. Elektrokotol má svoje výhody, ale aj nevýhody.

Výber elektrického kotla ako zdroja vykurovania je najmä z dôvodu:

  • Nízka obstarávacia cena (oproti kotlom s iným typom využitej energie)
  • Tichý chod
  • Jednoduchá údržba
  • Nepotrebuje komín
  • Nezaťažuje životné prostredie

Negatívnym javom je vysoká spotreba elektrickej energie potrebnej pre chod kotla, čo v kombinácii s meniacimi sa cenami elektriny v posledných rokoch predstavuje pre mnohé domácnosti problém. Najvhodnejšie stavby pre vykurovanie elektrinou sú nízkoenergetické a pasívne domy, kde sú minimálne teplotné úniky, pretože pri starších domoch, či stavbách s vysokými stropmi a netesniacimi stropmi by účty mohli byť nepríjemným prekvapením. Pre rok 2025 je predpoklad, že ceny elektriny by mali byť rovnaké ako v roku 2024. 

Fotovoltika dokáže elektrinou zásobovať celú domácnosť.

Pri výstavbe, či prestavbe domu s elektrickým vykurovaním je vhodné zamerať sa aj na moderné technológie v podobe fotovoltaických panelov, ktoré dokážu premieňať obnoviteľnú energiu zo slnka na elektrickú energiu, ktorá sa môže využiť v spotrebičoch, ale aj na kúrení. Panely dokážu pracovať celý rok, čiže v čase silného slnečného žiarenia obydlie funguje na vlastnú energiu a v čase tmy či zimných mesiacov, keď žiarenia je menej, je možné využiť prebytočnú energiu, ktorá sa nakumulovala vo vlastnej batérii, či externom úložisku (čerpanie energie z externého úložiska je spoplatnené, avšak zlomkovou cenou). V tomto prípade sa okrem komfortu, nižších platieb do popredia dostáva aj menšia záťaž životného prostredia vďaka využitiu energie zo slnka namiesto energie napr. z jadrovej elektrárne. 

Pri výbere správneho kúrenia je potrebné poradiť sa s odborníkom. 

Základným parametrom pri výbere energie vhodnej na vykurovanie je typ stavby, jej rozloženie, výška a pod. Elektrické vykurovanie nemusí predstavovať strašiaka v prípade, ak stavba je vhodne zaizolovaná a využije aj iné formy ohrevu, napr. prostredníctom fotovoltiky. 

Elektrická energie sa často využíva aj ako doplnkový prvok kúrenia prostredníctvom  klimatizácii, stropného chladenia a kúrenia, či konvektorov. To, aký príde účet za jej spotrebu závisí priamo od správania spotrebiteľa.